2,5 Milyon Yıllık "Mammuthus Fosilleri" Burdur'da

'Haberler' kategorisinde Burdurda tarafından 20 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Burdurda

  Burdurda Burdur Kent Rehberi Site Yetkilisi

  Burdur'da mart ayında açılışı yapılan Doğa Tarihi Müzesinde 2- 2.5 milyon yıl öncesine ait Mammuthus Meridionalis (Güney fili) fosillerinin de içinde bulunduğu 190 eser sergileniyor.

  Kemer ilçesi Elmacık köyünde 1998 yılında bulunan 2,5 milyon yıllık 190 adet fosil, restore edilen ve Doğa Tarihi Müzesine dönüştürülen 19. yüzyıldan kalma Zafer Mahallesindeki Rum Ortodoks Kilisesinde sergileniyor. Mart ayında açılan müzeyi şu ana kadar bin 750 ziyaretçi gezdi.

  Müzenin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Türkiye'de ilk Doğa Tarihi Müzesi olduğunu vurgulayan Burdur Valisi Hasan Kürklü; "Kemer ilçesi Elmacık köyünde 1998 yılında yapılan gölet yapım çalışmalarında bir takım fosillerin ortaya çıkmasıyla başladı. Bunun üzerine Burdur Arkeoloji Müze Müdürlüğü başkanlığında 2006-2009 yıllarında yapılan kurtarma kazılarında 2-2,5 milyon yıl öncesine ait soyu tükenmiş Mammuthus Meridianolis'lerin (Güney filleri) yaşadığı geniş su kütlelerinin olduğu belirlendi ve boynuzgiller, gergedangiller, atgiller ile geyikgillere ait fosiller bulundu. Bunların turizme kazandırılması için ciddi çalışmalar yapıldı." dedi.

  burdur doğa müzesi.jpg

  'ASLINA UYGUN RESTORE YAPILDI'

  Kazılarda nesli tükenmiş pek çok canlının Burdur'da yaşadığına dair bulgular ortaya çıktığını anlatan Vali Kürklü, "Bu fosiller 19'uncu yüzyılın ilk yarısında yapılmış ve müzeye dönüştürülmüş kilisede sergileniyor. 2000 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından şahıstan satın alınarak aslına uygun olarak restorasyonu yapıldı ve Doğa Tarihi Müzesi olarak 11 Mart'ta cumhurbaşkanımızın ziyaretinde toplu açılışlar içerisinde burası turizme kazandırıldı. Şimdiye kadar müzeyi 1750 kişi ziyaret etti. İnşallah bundan sonra da ziyaretçi sayımız artarak devam eder. Öğrenciler, vatandaşlar burada doğanın tarihine, geçmişine dair çok ciddi bilgiler öğrenebilecek. Bütün vatandaşlarımızı buraya ziyarete bekliyoruz" diye konuştu.

  'ESERLER UZUN SÜRE BEKLEDİ'

  Elmacık Köyü'ndeki kazıların bilimsel danışmanlığını yapan Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Berna Alpagut ise kazılarda Güney fili fosillerinin ön plana çıktığını kaydetti. 4 yıllık kazının ardından çıkan fosillerin sergilenecek yer olmadığı için uzun bir süre beklediğini kaydeden Prof. Dr. Alpagut, "Burası için bakanlığımıza teşekkür borçluyuz. Avrupa'ya göz atarsanız hep böyle, devasa eski binalar tercih edilir. Hem kültür, hem doğa mirası içinde yaşar. Böyle bir komplekse sahip olması Burdur için bir ayrıcalık" dedi.

  Prof. Dr. Alpagut ayrıca ekim ayında Elmacık Köyünde kazıların tekrar başlayacağını aktarırken, geri kalan fosilleri de toparlayarak müzeye kazandırmak istediklerini vurguladı.

  Müzede Güney fillerine ait olduğu belirlenen diş kalıntılarının da aralarında bulunduğu 190 fosil sergileniyor. Müzenin ortasında ise aslına uygun şekilde yapılan bir Güney fili iskelet modeli yer alıyor.

  Alpagut, "2-2,5 milyon yıl diye tarihlendirdiğimiz fognal yaş diyoruz. Fosillerimizin içerisinde özellikle filimiz çok önde duruyor. Güney fili Mammutlar. Bunlar Anadolu üzerinden dünyaya yayılan canlılar. Burdur'da evrim geçirdiler. O zaman bol su kütlelerinin olduğu bu ortamın canlıları idi. Boynuzgiller, gergedangiller, atgiller ile geyikgiller de vardı. Biz şimdilik sınırlı olan bu ailelerle ilgili yayınlarımıza başladık. İleriye çok umutla bakıyoruz. Bu yıl ekim ayında kazılarımız muhtemelen devam edecek. Geri kalan fosilleri toparlayarak müzeye kazandırmak istiyoruz." diye konuştu.

  Doğa Tarih Müzesi'ni gezen öğrenciler ise müzeyi çok beğendiklerini dile getirdi.

  slide.jpg
   
  Son düzenleme: 9 Eylül 2018