Burdur'da Fasulye Üreticisinin İsyanını Dile Getirdi

'Haberler' kategorisinde Burdurda tarafından 5 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

 1. Burdurda

  Burdurda Burdur Kent Rehberi Site Yetkilisi

  Fasulye üretimi yapan köylerin muhtarları ile bir araya gelmesi üreticinin derdine derman oldu. Burdur belediye başkanı, Fasulye üreticisinin isyanını dile getirdi, Tarım Kredi harekete geçti.

  Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; CHP'li İl Genel Meclis üyelerinin geçtiğimiz ay fasulye üretimi yapan köylerin muhtarları ile kahvaltılı bir basın toplantısında bir araya gelmişti.

  Fasulye üretimi yapan köylerde yaşanan ve fasulye üretiminde girdi maliyetlerinin yüksek olması; Satış fiyatlarının İstanbullu tüccar tarafından belirlenmesi sonucu üreticinin yaşadığı sıkıntıları üreticinin ağzından dinledi. Başkan Ercengiz “Bugün üretici dostlarımızla çözüm yollarını konuştuk.

  Önümüzdeki günlerde yaklaşık maliyetlerini hesap ederek, bir veri oluşturacağız ve bu verileri toparlayıp, ilimizin tüm paydaşlarıyla, ilimizi yöneten; Başta Sayın Valimiz olmak üzere milletvekillerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve odalarımızla bir araya gelerek, üreticimizin bu işten nasıl zarar etmeden; Nasıl emeğinin karşılığını alarak, karlı olabileceğini oturup konuşarak, bir yol haritası belirlemeyi planlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

  Başkan Ercengiz'in bu toplantısı basında geniş yer buldu.

  Haberlerin ve toplantının ardından harekete geçen Tarım Kredi Kooparatifi İnsuyu ovasında fasulye yetiştiriciliği yapan; Üreticinin fasulyesinin fiyatının tüccarlar tarafından belirlenerek yok parasına satılmasının önüne geçmek ve üreticiyi korumak için direk yetiştiriciden alımlarına başladı.

  Başkan Ercengiz'in üretici ile yaptığı toplantının ardından; Ortalama fiyat olarak 3,5 TL ile 3,8 TL arasında alım yapan Tarım Kredi Kooparetifi üreticiyi rahatlattı.

  Bölgede faaliyetlerine devam eden üretici ise "Burdur Belediye Başkanımız ve muhtarlarımızın yaptığı toplantı kanayan yaramıza derman oldu. Girdi maliyetlerimiz yüksek,satış maliyetimiz düşüktü. En azından Tarım Kredi Kooparatifi bu fiyatlardan alım yapınca zarar etmekten kurtulduk. Başkanımızdan, muhtarlarımızdan ve emeği geçenlerden Allah razı olsun" dediler.

  Web Site: http://www.burdurajans.com/
   
  Son düzenleme: 2 Şubat 2021