Burdur'da gezilecek antik kentler

'Haberler' kategorisinde Burdurda tarafından 19 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Burdurda

  Burdurda Burdur Kent Rehberi Site Yetkilisi

  Antik kentleri ziyaret etmek isterseniz aşağıda listelediğimiz yerleri gezerek Burdur kültürünün ne kadar zengin olduğunu fark edebilirsiniz. Burdur tarihi çok eskilere dayanmakta olup ilk insanların yaşadığı yer olarak tahmin ediliyor.

  Çeşitli kaynaklar ve arkeolojik bulgular, antik dönemde Pisidia olarak adlandırılan bölgede yer alan Burdur ilinde Paleolitik Çağdan bu yana yaşanıldığını göstermektedir.

  Yeşilova ilçesinin Başkuyu köyünde bulunan kaya resimlerinden anlaşıldığına göre Paleolitik Çağda bu bölgede ilk insanın varlığı kesinlikle anlaşılmıştır.

  İl merkezine bağlı Hacılar Köyünde yapılan kazılarda M.Ö. 7 bin yıllarına tarihlenen Keramiksiz Neolitik üzerinde lX-VI katlar (M.Ö.5400), insanın yeryüzünde hayvanı ehlileştirip, köyler kurarak çanak çömlek yapmasını öğrendiği, toplayıcılıktan üretime geçerek belli bir yere bağlandığı merkezlerin en önemlilerindendir.

  Burada ortaya çıkarılan ana tanrıça figürleri ile boyalı insan yüzlü çanak çömlekleri dünya arkeolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bölge, Frig, Roma, Bergama Krallığı ve Bizans dönemlerini yaşamıştır. Daha sonra Selçuklular, Hamitoğulları ve Osmanlılar bölgede hakim olmuşlardır.

  sagagloss.jpg

  Sagalassos Antik Kenti

  Burdur’a 30 km. Ağlasun 7 km. uzaklıktadır. Bugün kalıntıları hala ayakta olan ve Belçikalı bir ekiptarafından kazısı yapılan antik şehir, M.S II. yy.da en parlak dönemini yaşamıştır.

  Sagalassos, konutları, hamamı, meydanı, seramik üretim merkezi, tiyatrosu, kütüphanesi, yüzlerce yıldır akan çeşmesi ve meclis binası gibi birçok yapısıyla adeta zamana meydan okuyor.

  Yazılı kaynaklarda bilinen tarihi Büyük İskender'in milattan önce 333 yılındaki fethiyle başlayan ve UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi'nde yer alan antik kent, aynı zamanda Roma'nın beş önemli seramik üretim merkezinden biri olma özelliğini taşıyor.

  Önemli bir bölümü ayakta kalan antik kentte en iyi durumdaki yapıların arasında tiyatro bölümü yer alıyor. İlk olarak 1706'da Fransız gezgin Paul Lucas tarafından keşfedilen Sagalassos'taki arkeolojik kazılar, 1989'dan bu yana yürütülüyor.

  Sagalassos Antik Kenti'nin en görkemli yapılarından olan Antoninler çeşmesinin yüksekliği 10 metre, genişliği ise 30 metre uzunluğunda.

  Sagalassos halkı yani Luvi’ler Roma İmparatorluğu hakimiyetine girdikten sonra büyük bir ekonomik gelişme yaşamış. Uzun yıllar barış ve refah içinde yaşamışlar.

  Roma İmparatoru Hadrian Sagalassos'u bu bölgenin merkezi yapmış. O dönemde Sagalassos Roma'nın 5 büyük seramik üretim merkezlerinden biriymiş. Sagalassos bu özelliğinden dolayı 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınmış.

  Antik kentte Dünyanın en yüksek rakımlı dokuz bin kişi kapasiteli çok iyi korunmuş tiyatrosu, Apollo Klarios Tapınağı, Antonin Pius Tapınağı, Dorik Tapınak, aşağı ve yukarı Agora, Hamamlar ve kütüphane yapıları kazılarla ortaya çıkarılmış.

  Sagalassos Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan, aralarında 5 metre boyundaki İmparator Marcus Aurelius ve İmparator Hadrian heykellerinin de yer aldığı eserleri her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

  Sagalassos görülmesi gereken bir antik kent ve burada zaman durmuş. Kazıda çıkan parçaların tamamı antik kenti ayağa kaldırmış. Çıkarılan eserlerin çoğu Burdur Müzesinde sergileniyor.

  Özellikle Şarap Tanrısı Dionysos’un 2.28 metre yüksekliğindeki gösterişli heykeli görülmeye değer. Sagalassos Kenti, veba salgını ve depremler sonrasında terkedilmiş. Sagalassos, antik Yunan'da Pisidya'ya başkentlik yapmış yer olduğu söylenmektedir.

  Yöre halkı, antik kente ulaşımın kolaylaştırılması ve tanıtım çalışmaları sayesinde, Ağlasun ve Burdur'un turizm pastasından daha fazla pay alabileceğini düşünüyor.

  Toroslar'da bulunan Sagalassos Antik Kenti, MÖ 333 yılına dayanan geçmişiyle ziyaretçilerini tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.

  Cremna Antik Kenti

  Burdur’a 45 km. uzaklıkta bulunan Bucak ilçesinin 25 km. doğusundaki Çamlık Köyü’ndedir. En parlak dönemini M.S. II yy.da yaşayan Cremna Antik Kenti bir Psidya şehridir.

  Roma Çağı’na ait eserler hala ayaktadır. Akropol (yukarı şehir) kısmında forum (meydan), bazilika (mahkeme salonu) kilise Elsodra (Kemerli yapısı) ve kütüphane yapısı vardır. Bu binada yapılan kazılar sonunda içinden 9 adet mermer tanrı heykeli ortaya çıkarılmıştır. Bunlar Burdur Müzesinde sergilenmektedir.

  Kremna Antik Kenti, Pisidialılar tarafından kurulmuştur; fakat bilinen ilk halkı Solmoslulardır.

  Kremna Antik Kenti tarihi boyunca birçok medeniyetin hakimiyetine girmiştir. Bu antik kenti diğerlerinden farklı kılan özellik ise ızgara planlı bir mimariye sahip olmasıdır.

  Bazilika, Exsedra, kütüphane, tiyatro ve anıtsal çeşme başta olmak üzere birçok kalıntı getirmiştir günümüze. Bina tabanında bulunan mozaik döşeme oldukça dikkat çekicidir.

  Aynı zamanda; Büyük ve Küçük Athena, Leto, Hygeia, Nemesis giyimli kadın, Apollon, Herakles ve Askepios heykelleri bulunmaktadır. Kesinlikle görülesi bir yerdir. Yapıları sizi çok şaşırtacak ve hayranlığınızı kazanacak.

  Kibyra Antik Kenti

  İl merkezine 108 km. uzaklıkta bulunan Gölhisar ilçesinin batısında bulunan üç tepe kurulu olan Cibyra Antik kenti Oineanda Balbura, Bubon (İbecik) antik şehirlerinin birleşerek meydana getirdikleri Tedropolis’in başkentidir.

  Cibyra’da ayakta kalan başlıca yapılar; stadyum, aşağı ve yukarı agora, Belediye meclis salonu, tiyatro, mezarlılar ve anıtsal su yoludur.

  Gladyatörler kenti Kibyra; Miliaslı kolonistlerce MÖ 300’lerde Pisidia-Karya-Frigya ve Likya arasında, bugünkü Gölhisar ilçesinde kurulmuş köklü bir devlet geleneğine sahip Kibyra Antik Kenti, stadyumu, meclis binası, agorası (meydan) ile dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olarak gösteriliyor.

  MÖ 1. yüzyıldan itibaren stadyumunda gladyatörlere gösteri yaptırılan antik kentteki kazılarda üzerinde gösteri dövüşlerinin canlandırıldığı çok sayıda gladyatör frizleri bulundu.

  “Gladyatörler kenti” olarak da bilinen kentin stadyumuna doğru nekropol alanından geçen anıtsal bir yol üzerinde gladyatörlere ait mezarlar bulunuyor.

  Bu bölgede gladyatör frizlerinin bir film şeridi gibi yan yana sergilenmiş hali, devamında vahşi hayvanlarla mücadele edilen av sahneleri ve hayvan terbiyecilerinin betimlendiği MS 2. yüzyıla ait frizler yer alıyor.

  Kuruçay Höyüğü
  Burdura 15 km. uzaklıkta Kuruçay köyü sınırları içinde prehistorik bir höyüktür.
   
  Son düzenleme: 2 Şubat 2021