Burdur'da Pelikanlar ve Leylek Doğayla Buluştu

'Haberler' kategorisinde Burdurda tarafından 25 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

 1. Burdurda

  Burdurda Burdur Kent Rehberi Site Yetkilisi

  Lisinia yaban hayat rehabilitasyon merkezinde tedavileri tamamlanan 1 Leylek ve iki Pelikan doğayla buluştu. 7 ay önce 6. bölge müdürlüğü tarafından bulunan ve yuvadan atılan yavru Leylek, 5 ay önce Kütahya’ dan Lisiniaya getirilen 3 Pelikan Kuşu Lisiniada tedavi altında idi.

  Halsiz ve bitkin olan pelikanların 2 tanesi tedavisi yapılıp iyileşti. 1 tanesinin tedavisi ise devam ediyor. Tedavileri tamamlanan hayvanlar doğaya salındı.

  Lisinia doğa tıbbı aromatik bitkiler işletmesi modernizasyonu açılışına Burdur Valisi Hasan Şıldak, Damızlık Yetiştiriciler Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Borsa Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, 6.Bölge Orman Bölge Müdürü Rıza Kamil, Tarım il Müdürü Oktay Darcan, Lisinia Doğa yaşam merkezi sorumlusu Veteriner Öztürk Sarıca ve davetliler katıldı.

  Tesisin açılışı sonrasında Veteriner Öztürk Sarıca tesis hakkında bilgi verdi Lisinia Rehabilitasyon Merkezinde Aromatik Bitkilerin yağ ve arıtma tesisin açılışta konuşan Vali Şıldak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Burdur’un turizm şehri olma konusunda doğru bir yolda ilerlediğini söyledi.

  pelikanlar_burdur.jpg

  Burdur'da Pelikanlar ve Leylek Doğayla Buluştu

  Burdur’un doğa ve tarih açısından güzelliklere sahip olduğunu belirten Şıldak,”Bu güzellikleri iyi bir pazarlama ve destinasyon planlamasıyla inşallah önümüzdeki senelerde Burdur ekonomisinin artık temel ayaklarından birinin artık turizm olarak geliştiğini hep birlikte göreceğiz.

  Bu manada turizminde tabi çeşitlenmesi ve alternatif turizm seçeneklerinin ön plana alınması ülkemizin de bir gerçeği. Artık insanlar klasik tatil anlayışının dışına çıkıp otellerde kapalı alanlarda vakit geçirmek yerine farklı arayışlar içinde. Bu manada da ekoturizm kavramı önümüze çıkıyor ve ön planda yer alıyor.

  Bu kapsamda tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ve bunların farklı versiyonlar olarak tüketicilere ve ziyaretçilere sunulması da önem arz ediyor. Burdur bu anlamda Isparta ile gül ve özellikle son yıllarda öne çıkan lavanta turizmi başlı başına bir alternatif turizm seçeneği haline geldi.

  Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesis lavanta ve diğer tıbbi aromatik bitkilerin ürüne ve markaya dönüşmesi açısından çok önemli. Bu tesisle lavanta turizmi konusunda Burdur artık daha iddialı olduğunu “ açıkladı.
   
  Son düzenleme: 6 Ağustos 2020