Burdur'un Gelişmesini İstiyor Musunuz?

'Anketler' kategorisinde Burdurda tarafından 30 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

?

Burdur'un Gelişmeme Nedeni Sizce Nedir?

 1. İlçelerinin komşu şehirlere yakın olması

  1 oy
  100.0%
 2. Toplum gücünün hissedilmemesi

  1 oy
  100.0%
 3. Tozlu Burdur sözlü Burdur olması

  1 oy
  100.0%
 4. Toplumun yeterli bilgilendirilmemesi

  1 oy
  100.0%
 5. Bilinçsiz ve eğitimsiz olması

  1 oy
  100.0%
 6. Gelir kaynaklarının yetersiz olması

  1 oy
  100.0%
 7. Toplumun üretimsiz olması

  1 oy
  100.0%
Birden fazla oya izin veriliyor.
 1. Burdurda

  Burdurda Burdur Kent Rehberi Site Yetkilisi

  Burdur ilimizde hep gelişmeden söz ediliyor fakat sorunlara bir türlü kalıcı çözüm bulunamıyor. Göç verme ve gerileme süreçleri devamlı olarak sürüyor ve sürecektir.

  Proje niteliğinde yapılacak bir çalışmanın başarısı karar vermekle başlar. Kararlı ilerleme neticesinde hedefe ulaşılır. Burdur'da bu konuda bazı çevreler kararlı olsa da bir çok kesimin karar aşamasında ister istemez takıntı yaşadığının farkındayız. Burdur ilimizin gelişmesini büyümesini halkımız istiyor mu? Soralım öğrenelim. Burdur ilimizin gelişememesi hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum diyen kişiler fikir ve görüşlerini yazımızın altına yorum olarak belirtebilir.

  Burdurlu olup ve bütün olumsuzluklara rağmen hala burdur sevdasını yüreğinde taşıyanlar lütfen ankette görüşlerinizi belirtin, Burdur da yaşayan toplumun fikirlerini alarak olumsuzlukların nedenlerini gelin hep birlikte araştıralım. Ne dersiniz?

  anket1.jpg

  Burdur'un gelişmesi hakkında düşüncelerimizi konuşalım tartışalım çözümler arayalım, öncelikle belirtelim ki bir toplumun düzenli ilerlemesi için o ortamda bulunan insanların çoğunluğu saygı ve anlayış içerisinde hemfikir olması gerekir.

  Burdur konusuna bakıldığında yöneticiler ve çok az bir kısım bu konuda gayret sarf etmekte olup, diğer çoğunluğa baktığımızda karşımıza ön yargılı her türlü fikre kapalı bir toplumla karşı karşıya kalıyoruz, bu durumda şehir yöneticileri ne yaparsa yapsın hiç bir zaman başarıya ulaşması mümkün değildir. Çalışmalara her türlü görüş ayrılığı bir kenara bırakılarak saygı duyulmalı ve destek verilmeli. Çok kez şahit olduk ki hiç bir ön bilgisi olmayan kişiler bile bu tür çalışmaları bertaraf etmeye yetebiliyor. Bu konuda daha hassas olmamız gerekiyor.

  Burdur da sahip çıkma kavramı henüz gelişmiş durumda değil. Burdur için mücadele edenler Burdur'a Altın madalya taksa da, teşekkür edecek bir toplumun olmadığı gibi üstüne üstlük sorgulama ve haksız eleştiri yapılır. Bu konu üzerine yalnızca Burdur da değil Türkiye'nin bir çok yerinde araştırma fırsatı bulduk...

  Anlayış hoşgörü karşılıklı saygıya dayanan toplum bilinci eğitimsizliği, öğrenmeden, araştırmadan sorgulayan bir toplum olduğumuz sürece ileri gitmemiz mümkün değildir.

  Burada geçmişten bugüne yaşananları açık açık paylaşmaya çalışacağız hiç kimse kırılmasın, çünkü gerçekler her zaman acıdır. Yakınımızda bulunan 3 ilin burdur toplumuna bakış açısı aynı, Burdur dendiğinde doğrudan ön yargı ve bilinçsizlik vurgulanıyor. Olayın içinde olanlar belki farkına varamayabilir ama uzaktan yapılan tespitleri değerlendirmek gerekir. Konu her ne olursa olsun detaylı öğrenilmeden hiç bir şekilde her hangi bir yorum yapılamaz değil mi? İşte Burdur'a en çok zarar veren konuların başında gelen unsur budur. Boşa dememişler tozlu Burdur sözlü Burdur diye!

  Evet değerli Burdurlu dostlarım, Burdurluyum ve Burdurluyuz asla inkar etmedik etmeyiz de.
  Amacımız ilimizi rencide etmek değil biraz gerçeklerle yüzleştirmek, tedbir almak bana ne varsayımından çıkarak ilimizi sahiplenmek, doğal ve tarihi güzelliklerini korumak. Burdur toplumu üzerine düşen sorumluluğu bilmesi gerekir.

  Burdur'un önemli sorunlarının başında gelen dedikodu konusu da büyük bir sorundur. Bu konuda topluma devamlı eğitim, bilgi ve bilinçlendirme seminerleri verilmesi gerekir. Hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı bir konuda bilinçsizce konuşmanın vereceği zararları bilmesi ve tespit etmesi gerekir. Burdur da kadın erkek ayrımı yapılmadan dedikodunun zararları devamlı olarak vurgulanmalı. Bu yazıları laf olsun diye yazmıyoruz.

  Gittiğimiz her şehirde bu konulardan yüzümüze vuruyorlar. İçinizde mutlaka yaşayan vardır. Buyurun konuyu biz açtık sizlerde görüşlerinizi belirtin. Yalnızca eleştiri ve yeni fikirlere açığız hakaret ve suçlamalara değil bilginize.

  Yeni Kaynaklar Üretilmeli

  Burdur için gelir getirecek ekonomiyi güçlendirecek kaynaklar üretilmeli, Burdur içinde bulunduğu kısır döngüden çıkmalı, biz buna inovasyon diyoruz, diğer deyimle yenilik, azimle başarı ile adını duyurmalı burdur, marka olacaksa emekle çalışma ile olmalı. İlimizdeki bulunan girişimcileri tespit ederek gerekli maddi manevi tüm desteğimizi verelim dedikodu ordusuna karşı koruyalım.

  Lütfen elimizi başımıza koyalım ve düşünelim!

  Burdur nereye gidiyor?

  Burdur'un inovasyon çalışmalarına katılmak ve burdur için bende emek vermek istiyorum diyen arkadaşlar sitemize kayıt olduktan sonra bizimle iletişime geçebilirler.

  Burdur gerçek kültürel anlamda güzel bir şehir, gelin bu güzelliğin hakkını hep birlikte verelim.

  Ankete eklenmesini istediğiniz seçenek varsa iletin ekleyelim.

  Yukarıda yazdığımız konular basit olmamakla beraber hassas konu olduğunu unutmayalım.  Not: Anketimizde sadece kayıtlı kullanıcılar oy kullanabilir ve yorum yazabilir.
  Lütfen 1 dakikanızı ayırarak ücretsiz Burdurda.org da profil hesabınızı oluşturun.
   
  Son düzenleme: 7 Eylül 2018