Ceviz Ezmesi Meşhur Ceviz Ezmesi Tatlısı

'Tanıtım Rehberi' kategorisinde Burdurda tarafından 7 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

 1. Burdurda

  Burdurda Burdur Kent Rehberi Site Yetkilisi

  Ceviz ezmesi Burdur’un en meşhur tatlısı olarak bilinir ve vatandaşlar tarafından severek tüketilir. Burdur’a gelen misafirler ise bu lezzeti tatmadan kentten ayrılmaz.

  Lezzetinin sırrını yörede yetişen ceviz ve şekerden alan bu tatlı türümüz yiyenler tarafından tam not almaktadır. Görsel açıdan ceviz renginde olan bu yiyeceği bir defa yemeniz yeterlidir diyoruz.

  Burdur Ceviz Ezmesi, çok eski yıllardan beri sadece Burdur ilinde yapılan ve Burdura ait özgün bir tatlı ve ikram yiyeceğidir. Ceviz, İrmik ve Şekerin, Eşit ölçülerdeki karışımından hazırlanan, son derece lezzetli ve hafif bir yiyecektir. Aşağıda besin değerleri verilen irmik ve cevizin doğal hali ile karışımından yapıldığı için, son derece sağlıklı, besin değeri dengeli ve vücudun gereksinimlerini karşılayacak maddelere sahip, tatlı türü bir yiyecektir. Bir kez yemenizi tavsiye ederiz.

  ceviz_ezmesi_burdurda_yenir.jpg

  Burdura özgü meşhur ceviz ezmesi

  Cevizin ve İrmiğin kendi özgün yağlarının dışında herhangi başka bir yağ karıştırılmadığı ve cevizin kollestrol önleyici özelliğinden dolayı da çok sağlıklı bir besindir.

  Ceviz ve irmiğin, kaynar şerbetin içerisine katılması ve karıştırılması ile oluşan bu yiyecek,
  kaynatılmadığı, kavrulmadığı, tavlanmadığı ve başka bir işlem görmediği için, çok hafif ve sağlıklı bir gıda maddesidir. Bu üretim şekli ile cevizin ve irmiğin doğal ve kimyasal yapısı bozulmadığı için bu maddelerin vücuda olan katkı ve faydaları bozulmadan korunmaktadır.

  Ceviz içerdiği fosfor ve kalsiyum nedeniyle zihni yorgunluğu giderir, kemik ve dişleri güçlendirir, potasyum açısından zengindir. Potasyum, sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gereklidir. Magnezyum içerdiği için kasları rahatlatıcı kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine katkı sağlar. Akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan ve kansızlığı önleyen “demir” açısından, oldukça zengin bir besin maddesidir.

  Cevizin belli miktarlarda tüketilmesi tıp çevrelerince önerilmektedir.

  Burdur Ceviz Ezmesi içerisinde doğal hali ile bulunduğu için bu tatlının gün içerisinde yenilmesi, vücudun ihtiyacı olan cevizin alınmasını sağlayacaktır.

  Ayrıca ceviz ezmesi içerisinde bulunan irmik ve şeker, vücudun gün içerisinde ihtiyaç duyacağı karbon hidrat ve enerjinin önemli bir kısmını karşılayacağı için vücudu dinç ve zinde tutacaktır. Bu özellikleri nedeni ile Burdur Ceviz Ezmesi, sağlıklı ve dengeli bir gıda maddesidir.

  İnternet’te sık rastladığımız konu ceviz ezmesi yerine ceviz tatlısını tarif olarak izah etmektedirler. Burdur iline özgü geçmiş bir tarihi olan tatlı türüdür ve ilimiz tarafından yöresel olarak tescili alınmıştır. Vazgeçilmez lezzeti, tatlısının hafif olması ve ağızda dağılması da ilimize özgüdür. Bu tatlıyı bir çok kişi evinde yapmak istiyor fakat bir türlü başaramıyor bunun sebebi de malzemelerinin hazırlanması ve uygulamasını bilmediğiniz içindir.

  Ceviz Ezmesi Tarifi

  Ölçüleri; 1000 gr. irmik, 1000 gr. dövülmüş ceviz, bir bardak su (su bardağı).

  Yapılışı: Ölçü olan irmik ve dövülmüş ceviz bir kaba konur. Diğer taraftan bir bardak su ateş üzerinde ılıklaştırılır. Ve 1000 gr. şeker üzerine dökülerek eriyinceye kadar karıştırılır. Şeker eriyince irmik ve ceviz üzerine dökülerek tekrar karıştırılır. Kıvama gelince bir tepsi üzerine pudra şekeri serpilir ve karışım bunun üzerine dökülerek kaşığın tersi ile aynı kalınlıkta tepsiye yayılır, baklava şeklinde kesilir ve servis edilir.

  Afiyet olsun
   
  Son düzenleme: 25 Nisan 2019