Eğitim Giderleri Arttı, Sosyal Hayat Azaldı

Burdur'da

Burdur Forum Etkinlikleri
Yönetici
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
IPSOS araştırdı: 10 ebeveynden 8'i, çocuklarının okul eğitimine kaynak ayırmak için para biriktirmeyi seçti. Peki, ebeveynler hangi eşyalardan tasarruf ediyor? Ipsos'un yaptığı araştırmada, okul masraflarıyla boğuşan veliler incelendi. Okul harcamalarında en çok nerede zorlandıkları, bu süreci nasıl yönettikleri ve neler yaptıkları gözlemlendi. Bu maliyetleri karşılamak için hangi harcamalardan kısmak zorunda kaldıkları; Birçok soruda bireylerin ifade, tutum ve davranışları kaygıları, beklentileri, planları neler gibi başlıklar altında incelenmiştir. Ipsos tarafından gerçekleştirilen ANTİKRİZ İZLEME çalışmasında okul giderlerinde sorun yaşayan veliler mercek altına alındı. Okul harcamalarında en çok nerede zorlandıkları, bu süreci nasıl yönettikleri ve neler yaptıkları gözlemlendi.

Bu giderleri karşılamak için başka hangi giderleri kısmak zorunda kaldıklarına gelince; Birçok soruda bireylerin ifade, tutum ve davranışları kaygıları, beklentileri ve planları başlıkları altında incelenmiştir. Araştırma, 15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 4 haftalık çalışmanın sonuçlarından derlenmiş ve toplam 568 okula giden çocuğu olan velilerin cevapları tartışılmıştır.

Etkilenmemiş sadece yüzde 6


Araştırmaya göre velilerin %81'i okul giderlerinin yanı sıra diğer giderleri karşılamak için bazı harcama kalemlerini kısmaya çalışıyor. Bu kişilerin özellikle sosyal yaşam kalemlerinde tasarruf ettikleri görülmektedir. Dışarıda yemek yemek, dışarıdan yemek siparişi vermek veya sinema salonları gibi açık hava eğlence aktiviteleri daha az yapılmaya başlandı. Bu harcama kalemlerine ek olarak giyim harcamaları da azaltılmaya çalışılan bir diğer harcama kalemidir. Çocuğu okula giden velilerin %70'i okul giderlerinin bütçelerini zorlayacak şekilde arttığını, %24'ü ise kendilerini biraz zorlayacak şekilde arttığını söylüyor. Toplamda, neredeyse tüm veliler bu yıl okul harcamalarında zorlanıyor gibi görünüyor.

Okul masraflarını zorlamayan veli oranı ise sadece %6'dır.

Okul giderlerinde zorluk yaşayan velilerin %67'si okulla ilgili giderlerini de azalttı. Velilerin %37'si okul giderlerini azaltmak için kırtasiye giderlerini kısmaya çalıştı veya geçen yıla göre kırtasiye malzemeleri kullandı, %36'sı bir önceki yıla göre okul üniforması kullandı. Okulda yemek masraflarını kısmak için her dört veliden biri evde sandviç veya yemek yapıp çocuklarına verdiğini belirtiyor. Okula giden çocuğu olan ebeveynlerin %85'i kırtasiye alışverişi yapıyor. Yapılan diğer önemli harcama kalemleri de okul kıyafetleri, ayakkabı (%70) ve kitap (%64) şeklinde sıralanıyor.
 
Son düzenleme:
Üst