Album: Burdur İnsuyu Mağarası

İnsuyu mağarası, Burdur il merkezine göre güneydoğuda 13 km uzaklıkta bulunan Mandıra Köyü sınırları içerisindedir. Batı Toros Dağlarının Göller Bölgesinde ve deniz seviyesinden 1200 m. yüksekliktedir. Uzunluğu 597 m ve en geniş yeri 80 m. civarındadır. <br /> <br /> Gezilebilen uzunluğu 525 m.&#039;dir. Birbirine bağlı 9 boşluktan ve gölcükten oluşur. Bunlardan “Büyük Göl” adıyla anılan göl 512 m²’lik alanıyla, Türkiyenin en büyük yeraltı gölüdür. Meydana gelen sarkıt ve dikitlerin, yaklaşık 10-15 bin yılda, suyla erimesi ve aşınması sonucu oluşmuş bir doğa harikasıdır. Boşluk yanaklarında birikmiş sular zamanla gölcükler oluşturmuştur. <br /> <br /> Gölcükler mağara tabanından geçen karstik bir yer altı akarsuyu ile birbirine bağlıdır. Mağaranın girişindeki bir faydan çıkan karbonatlı maden suyu bu akarsuya karışmaktadır. Mağara içerisinde serin ve temiz bir hava akımı vardır. Bir kısım mağara sularının şeker ve mide hastalıklarına şifalı olduğuna inanılmaktadır.<br /> <br /> Yapılan son çalışma ve araştırma ile mağaranın devamı olan yeni galeriler olduğu tespit edilmiştir. Burdur Turizm...

Burdur İnsuyu Mağarası

Güncelleme 7 Mart 2020
Burdur İnsuyu Mağarası 7  
Burdur İnsuyu Mağarası 8  
Burdur İnsuyu Mağarası 9  
Burdur İnsuyu Mağarası 10  
Burdur İnsuyu Mağarası 11  
Burdur İnsuyu Mağarası 12  
Burdur İnsuyu Mağarası 13  
Burdur İnsuyu Mağarası 14  
Burdur İnsuyu Mağarası 15  
Burdur İnsuyu Mağarası 16  
Burdur İnsuyu Mağarası 17  
Burdur İnsuyu Mağarası 18  
Burdur İnsuyu Mağarası 19  
Burdur İnsuyu Mağarası 20  
Burdur İnsuyu Mağarası 21  
Burdur İnsuyu Mağarası 3  
Burdur İnsuyu Mağarası 4  
Burdur İnsuyu Mağarası 5  
Burdur İnsuyu Mağarası 6  
Burdur İnsuyu Mağarası 22  
İnsuyu Mesire Alanı  
Burdur İnsuyu Mağarası 2  
Burdur İnsuyu Mağarası 1  
Burdur İnsuyu Girişi  
Resim Yükleniyor......
Resim Yükleniyor......
Burdurda
İnsuyu mağarası, Burdur il merkezine göre güneydoğuda 13 km uzaklıkta bulunan Mandıra Köyü sınırları içerisindedir. Batı Toros Dağlarının Göller Bölgesinde ve deniz seviyesinden 1200 m. yüksekliktedir. Uzunluğu 597 m ve en geniş yeri 80 m. civarındadır.

Gezilebilen uzunluğu 525 m.'dir. Birbirine bağlı 9 boşluktan ve gölcükten oluşur. Bunlardan “Büyük Göl” adıyla anılan göl 512 m²’lik alanıyla, Türkiyenin en büyük yeraltı gölüdür. Meydana gelen sarkıt ve dikitlerin, yaklaşık 10-15 bin yılda, suyla erimesi ve aşınması sonucu oluşmuş bir doğa harikasıdır. Boşluk yanaklarında birikmiş sular zamanla gölcükler oluşturmuştur.

Gölcükler mağara tabanından geçen karstik bir yer altı akarsuyu ile birbirine bağlıdır. Mağaranın girişindeki bir faydan çıkan karbonatlı maden suyu bu akarsuya karışmaktadır. Mağara içerisinde serin ve temiz bir hava akımı vardır. Bir kısım mağara sularının şeker ve mide hastalıklarına şifalı olduğuna inanılmaktadır.

Yapılan son çalışma ve araştırma ile mağaranın devamı olan yeni galeriler olduğu tespit edilmiştir. Burdur Turizm...